CQranking Info Center
 
HomeHome  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 National Championships 2010

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AuthorMessage
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 3:49 am

National Championships Croatia (Solkan,SLO) I.T.T.
http://www.hbs.hr/rezultati_utrka/2010/20100625_kronometar.pdf

There is a separation between the classification of Elite and U23, so you will just have to link to do the complete classification.

National Championships Croatia (Ptuj,SLO) R.R.
http://www.hbs.hr/rezultati_utrka/2010/20100627_cestovno.pdf

Same thing here but it's impossible to know for the moment the correct ranking for Grubic and Ugrinic (U23) as you see.
Kvasina and Danculovic are in the same time respectively with them.

Back to top Go down
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 4:34 am

National Championships Latvia (Smiltene) R.R.
http://www.e-velo.lv/userfiles/files/REZULTATI%20GRUPAS%20BRAUCIENAM%20LC%202010.xls (complete results)

You will just have to link Elite and U23.
Back to top Go down
Rory



Number of posts : 602
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 10:58 am

25-06-2010 KIRGHIZSTAN (Bishkek) - ITT
1 Eugen WACKER 55:26
2 Leonid MILUKOV +45
3 Asylbek SUNGANTIEV +1:03
4 Denis ELISEEV +2:25
5 Alexandr BEGISHEV +5:05
6 Viktor REDKO +5:49
7 Andrey RUSAEV +6:48
8 Nurlan ISAKOV +6:55
9 Shaibek BEKBOLIEV +7:03
10 Marat MAMBETALIEV +7:54
11 Azamat NURIMBETOV +8:02
12 Shaibek BOTOEV +11:12

26-06-2010 KIRGHIZSTAN (Bishkek) - RR
1 Eugen WACKER 4:12:16
2 Asylbek SUNGANTIEV +1:12
3 Denis ELISEEV +1:12
4 Viktor REDKO +3:46
5 Leonid MILUKOV +3:46
6 Shalymbek BARAEV +4:12
7 Alexandr AKIMENKO +4:12
8 Marat MAMBETALIEV +4:12
9 Sergei LOBOV +4:12
10 Nurlan ISAKOV +4:21
11 Andrey KUROCHKIN +4:21
12 Turat AMANBAEV +4:21
13 Azamat NURIMBETOV +4:21
14 Mirbek SUJDIEV +4:21
15 Anatoly AGEEV +4:21

27-06-2010 MORROCO - RR
1 Mohammed Said ELAMMOURY 3:42:40
2 Abdelatif SAADOUNE +0
3 Tarik CHAOUFI +0
4 Mouhcine RHAILI +17
5 Hassan SBAI +17
6 Ahmed OULKOB +26
7 Rachid BOUABID +26
8 Brahim MISBAH +3:35
9 Toufik MAMOUNI +6:40
10 Samir RACHADI +8:07
Back to top Go down
stephane david



Number of posts : 898
Woonplaats : Paris area
Registration date : 2009-08-18

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 12:55 pm

Slovenia complete results

1 17 Gorazd Štangelj SLO19730127 Astana 4:18:52
2 42 MATEJ GNEZDA SLO19790112 Adria Mobil 4:19:40
3 23 FURDI BLAŽ SLO19880527* Sava Kranj 4:19:40
4 1 Matej Marin SLO19800702 Perutnina Ptuj 4:19:43
5 16 Jure Golčer SLO19771207 DE ROSA‐STACPLASTIC 4:19:51
6 65 Omulec Andrej SLO19820911 Obrazi Delo Revije 4:26:40
7 37 MARKO KUMP SLO19880527* Adria Mobil 4:28:09
8 50 TRATNIK JAN SLO19900223* Zeroquadro ‐ Radenska 4:28:10
9 18 Jure Kocjan SLO10181984 Carmiooro NGC
10 28 STARE MATEJ SLO19780220 Sava Kranj
11 20 Borut Božič SLO19800808 STL‐PRO CYCLING BV VACANSOLEIL
12 15 Gazvoda Gregor SLO19811015 Arbo KTM Gebruder Weiss 4:28:12
13 55 TRATNIK DAVID SLO19820802 Zeroquadro ‐ Radenska
14 29 ŠILAR UROŠ SLO19780717 Sava Kranj
15 41 MITJA MAHORIČ SLO19760512 Adria Mobil
16 54 BAJC ANDI SLO19881114* Zeroquadro ‐ Radenska
17 6 Matias Kumar SLO19900326* Perutnina Ptuj 4:28:13
18 5 Matej Mugerli SLO19810617 Perutnina Ptuj 4:28:15
19 25 KERKEZ VLADIMIR SLO19840301 Sava Kranj
20 26 POVŠIČ ANŽE SLO19791120 Sava Kranj
21 8 Vrečer Robert SLO19801008 Perutnina Ptuj
22 62 Jerše Rok SLO19810316 Obrazi Delo Revije
23 40 UROŠ MURN SLO19750209 Adria Mobil
24 19 Kristjan Koren SLO19861125 LIQUIGAS‐DOIMO
25 21 BURJEK NIK SLO19870918 Sava Kranj
26 34 Simon špilak SLO19860623 LAMPRE
27 36 FAJT KRISTJAN SLO19820705 Adria Mobil 4:28:25
28 35 NOSE TOMAŽ SLO19820421 Adria Mobil
29 58 Rakuša Luka SLO19850501 Obrazi Delo Revije
30 33 Grega Bole SLO19850813 LAMPRE
31 64 Bonča Blaž SLO19890706* Obrazi Delo Revije 4:28:39
32 2 Alan Majeršič SLO19890930* Perutnina Ptuj DNF
33 3 Bajt Dejan SLO19871028 Perutnina Ptuj DNF
34 4 Marcel Ternovše SLO19870218 Perutnina Ptuj DNF
35 7 Tomaž Bauman SLO19901105* Perutnina Ptuj DNF
36 9 Niko Vogrinec SLO19901019* Perutnina Ptuj DNF
37 10 Alen Tement SLO19901221* Perutnina Ptuj DNF
38 11 Slak Žiga SLO19910305* Perutnina Ptuj DNF
39 12 Aldo Ino Ilešič SLO19840901 Team Type 1 DNF
40 13 Domen Verač SLO19901124* BK Sveti Donat DNF
41 14 Franjo Prepadnik SLO19780624 BK Rijeka DNF
42 22 DŽAMASTAGIČ MARK SLO19910201* Sava Kranj DNF
43 24 KALAN DOMEN SLO19910712* Sava Kranj DNF
44 27 RAKUŠ NEJC SLO19890610* Sava Kranj DNF
45 30 ŠVAB GAŠPER SLO19860718 Sava Kranj DNF
46 31 Cujnik Benjamin SLO19880424 Sava Kranj DNF
47 32 ZRIMŠEK JURE SLO19820120 Sava Kranj DNF
48 38 JURE ŽAGAR SLO19870223 Adria Mobil DNF
49 39 BLAŽ JARC SLO19880717* Adria Mobil DNF
50 43 PAVEL GORENC SLO19910715* Adria Mobil DNF
51 44 MUŠIČ JANI SLO19910112* Adria Mobil DNF
Back to top Go down
Riccoen



Number of posts : 439
Registration date : 2009-08-25

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 2:02 pm

27th of NChamps Italy ITT is not the australian Cirella but a Italian rider called Giuseppe Tommaso CIRELLA, born on 31/07/1984. And the same for 2009 ITT Champs.
Back to top Go down
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 2:18 pm

National Championships Slovenia (Solkan) I.T.T. :
After : 6. [SLO] MAHORIC Mitja ADR 02'08" 5

7 Štimulak Klemen Zheroquadro Radenska 49:41,95 SLO19900720
8 Mezgec Luka Zheroquadro Radenska 50:08,51 SLO19880627
9 Džamastagič Mark Sava Kranj 50:41,70 SLO19910201
10 Jenko Robert Zheroquadro Radenska 50:54,16 SLO19900415
11 Verač Domen BK Sveti Donat 59:17,11 SLO19901124
Back to top Go down
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 2:36 pm

National Championships Venezuela (Valera) R.R. :

The 1st seems to be MONSALVE PERTSINIDIS Jonathan Alejandro.
And the 2nd : GELVEZ Luis
They are U23 riders but they cross the line before CONTRERAS José.

http://twitdoc.com/c/5cc6et (U23 classification)

http://twitdoc.com/c/5mxz6x (Elite classification)

So a new time, a mix...
Back to top Go down
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 3:20 pm

National Championships Ukraine (Sebastopol) I.T.T.

1 POPKOV Vitaliy 46:12
2 KRIVTSOV Yuriy 46:43
3 VASYLYUK Andriy 46:49
4 PIDGORNYY Ruslan 46:52
5 VASILYEV Maksym 47:04
6 TOPCHANYUK Artem 47:07
7. KONONENKO Mykhaylo 47:10
8. AGARKOV Yuriy 47:27
9. KVACHUK Oleksandr 47:53
10. KRYVTSOV Dmytro 47:58
11. BILEKA Volodymyr 48:08
12. KONDRUT Vitaly 48:08
Back to top Go down
stephane david



Number of posts : 898
Woonplaats : Paris area
Registration date : 2009-08-18

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 4:15 pm

Romania : http://www.frciclism.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=94&Itemid=53

Here also the U23 riders were more efficient than the Elite ones...So, it would indicate that Andrei Nechita is the "real" Romanian champion for 2010 ?


T.T results : http://www.frciclism.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=92&Itemid=53
Back to top Go down
Hans



Number of posts : 2876
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 4:47 pm

On the UCI site appeared with some delay the results of the Championships of Guatamala.

CQ has already the first five of the ITT held on May 22. The result continues as follows:
6 Morales Aquino LONDY +2:51
7 Andrea DE SILVESTRIS +3:34
8 Julio Antonio CIRICI +3:58
9 José Migdael ZECENA +3:58
10 Heinergautmier MORALES +4:24

The result of the RR held June 20 is:
1 Edgar Miguel HOCH 3:52:36
2 Miguel MUÑOZ +1:47
3 Carlos MAGZUL +1:50
4 Asbel RODAS +1:57
5 Mario SANTIZO +2:10
6 Mario ARCHILA +3:21
7 Morales Aquino LONDY +3:28
8 Luis MARROQUIN +4:25
9 Mario PICHIVA +5:07
10 Rolando SOLOMAN +5:51

Back to top Go down
Rory



Number of posts : 602
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Mon Jun 28, 2010 10:04 pm

The winnner of the Guatemalan RR championships, Edgar Miguel HOCH, is already in the database under the name "OCH OROZCO Edgar Miguel". His correct name is Edgar Miguel HOCH.

LeonCQ wrote:
Thanks, changed.
Back to top Go down
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Tue Jun 29, 2010 12:01 am

National Championships Brazil (Sao Carlos) I.T.T. :
http://www.cbc.esp.br/provas_2010/brasileiro_elite/cri-elite_sub23.pdf
(have to link with U23 who are under)

National Championships Brazil (Sao Carlos) R.R. :
http://www.cbc.esp.br/default/admin/arquivos/resultado_final_Bra_10_estrada_elite_s23_resistencia.pdf


National Championships Hungary (Felsözsolca) R.R. :

1. 30 HUN19841227 KUSZTOR Péter Atlas Personal 04:24:38 1
2. 9 HUN19800916 SZEGHALMI Bálint Tusnad Cycling Team 04:24:51 2 +0:00:13
3. 21 HUN19810306 KISS Gergely Atlantis Cycling 2000 Miskolc 04:24:54 3 +0:00:16
4. 26 HUN19780404 MÜLLNER Zoltán Merida HCT 04:26:47 4 +0:02:09
5. 7 HUN19810325 CADOR Rida Technofilm-Betonexpressz 2000 04:26:47 5 +0:02:09
6. 23 HUN19731122 JORDÁN Péter Merida HCT 04:26:47 6 +0:02:09
7. 27 HUN19810519 RÓNASZÉKI Balázs Merida HCT 04:30:25 7 +0:05:47
8. 8 HUN19881028 PUSKÁS Dávid Technofilm-Betonexpressz 2000 04:30:25 8 +0:05:47
9. 2 HUN19760613 HEMMERT János Team Prológ 04:30:25 9 +0:05:47
10. 28 HUN19750828 BERKESI András Merida HCT 04:30:25 10 +0:05:47
11. 14 HUN19800122 VEREBÉLYI Viktor AEGON Notebookstore Team 04:35:06 11 +0:10:28
12. 11 HUN19800806 TÓTH Attila GO-FAST Bikeexpressz 04:39:13 12 +0:14:35
13. 31 HUN19741007 STEIG Gábor Szekszárdi KSE 04:44:01 13 +0:19:23
14. 33 HUN19870307 SZABÓ Péter Postás SE 04:45:04 14 +0:20:26
15. 12 HUN19680625 BORBÉLY György AEGON Notebookstore Team 04:45:04 15 +0:20:26
16. 34 HUN19730703 VÖRÖS Ferenc Contact SE 04:45:04 16 +0:20:26
17. 29 HUN19710911 MERŐ Csaba Merida HCT 04:45:17 17 +0:20:39

+ U23 in the same race :
1. 60 HUN19880715 MOLNÁR István AEGON Notebookstore Team 04:26:55 1
2. 51 HUN19890708 ISZKÁDI Tamás Szekszárdi SZKE 04:30:25 2 +0:03:30
3. 50 HUN19900412 BISCHOF Bálint Szekszárdi SZKE 04:39:13 3 +0:12:18
4. 62 HUN19910827 SZABÓ-BICZÓK Márton AEGON Notebookstore Team 04:43:58 4 +0:17:03
5. 57 HUN19911014 SIMON Péter Technofilm-Betonexpressz 2000 04:43:58 5 +0:17:03
6. 54 HUN19890516 DÉVAI Dániel Team Prológ 04:43:58 6 +0:17:03
7. 63 HUN19900121 DANCS Márton Giant-Gyömrő 04:45:04 7 +0:18:09

http://www.velo.hu/dokok/hir/7695/orszaguti_ob_eredmenyek.xls
Back to top Go down
chrismartinol



Number of posts : 69
Registration date : 2010-02-10

PostSubject: Re: National Championships 2010   Tue Jun 29, 2010 12:06 am

How did you do finally to link U23 and Elite riders for Venezuela Road race...?
They were riders in the same time but in two differents classifications.

I see you have done a Top 20 with that.

EDIT : ok, i see, sorry

LeonCQ wrote:
We didn't do it, the UCI did... Wink
Back to top Go down
Rory



Number of posts : 602
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Tue Jun 29, 2010 6:56 pm

Here's some extra work Wink


05-06-2010 MARTINIQUE (Le Vauclin) – ITT – 22 KM
1. BÉTARD Christophe in 32m 58s
2. LAURENT Mickael at 26s
3. DEMAZY Emile at 1m 4s
4. DÉSIRÉ Rudy at 1m 55s
5. LONDAS Rodrigue 2m 12s

13-06-2010 MARTINIQUE (Ducos) – RR
1. DEMAZY Emile
2. BÉTARD Christophe
3. LENERAND Loïc
4. DÉSIRÉ Rudy
5. VÉNITUS Lyaute

13-06-2010 BARBADOS – RR – 156 KM
1. CLARKE Simon
2. PERRYMAN Jason
3. MATTHEWS Darren

19-06-2010 ST KITTS & NEVIS – ITT – 21 KM
1. DOUGLAS Reggie
2. WEEKES James

20-06-2010 ST KITTS & NEVIS – RR – 64,4 KM
1. DOUGLAS Reggie
2. WEEKES James

20-06-2010 ANTIGUA & BARBUDA – RR – 88,5 KM
1. RICHARDSON Cosmos 2h 38m 40s
2. MARSH Robert at 2s
3. JACKSON Ken Manassah at 3s
4. KING Omari
5. BRIDGES Jyme

20-06-2010 BERMUDA (Southside) – ITT – 30,9 KM
1. THOMSON Garth in 42m 50s
2. DE SAINTE CROIX Neil at 2m 17s
3. LAWRENCE Shannon at 2m 38s
4. WILLIAMS Scott at 2m 50s
5. RICHARDSON Kent at 3m 3s
6. HATHERLEY Mark at 3m 34s
7. LOMBARDI Mark at 3m 58s
8. GLASFORD Darren at 4m 16s
9. GOUDGE Grant at 4m 34s
10. FRANKLIN Glenn at 4m 49s
11. MILLS Peter at 4m 52s
12. DAVIES Rodney at 4m 55s
13. HARKNESS Chris at 5m 2s
14. SOUSA Ricky at 5m 10s
15. FARIA Chris at 5m 18s

20-06-2010 GUADELOUPE – RR – 170 KM
1. MARECHAUX Régis
2. LUCE Christian
3. ANTONIDES Manuel
4. RINERO Christophe
5. CURIER Olivier
6. CUIRASSIER Miguel
7. GENE Martial
8. EUSTACHE Cedric
9. VARO Jean-Luis
10. SABLON Luis
11. LANCLUME Jules
12. REX Rony
13. PROMENEUR Steeve
14. MARECHAUX Fabrice
15. CLAVIER Rudy

20-06-2010 SEYCHELLES – RR
1. ROSE Andy in 6h 31m 12s
2. LOUIS Francis at 1m 14s
3. MATHIEU Hedson at 1m 48s
4. SINON Brian at 1m 56s
5. BRISTOL Graham at 7m 51s
6. POTHIN Edward at 10m 27s
7. ROSE Nelson at 13m 7s
8. LESPERANCE Bertrand at 18m 39s
9. GOMME Raoul at 32m 43s
10. ROSALIE Ricky at 59m 51s
The Seychelles National RR Championship is based on a classification after 3 stages.

20-06-2010 SEYCHELLES – ITT – 6,8 KM
1. ROSE Andy in 21m 54s

25-06-2010 TURKEY (Bolu) - ITT
1 Kemal KUCUKBAY 33:56
2 Eyup KARAGOBEK +1:07
3 Nevzat KIRAL +1:11
4 Mutlu MERT +1:12
5 Mirac KAL TUR +1:31
6 Bünyamin ÖZDEMIR +1:57
7 Ali Riza TANRIVERDI +2:14
8 Ugur MARMARA +2:29
9 Usta BEHCET +2:47
10 Ali osman USTA +2:52
11 Selcuk TURKCETIN +3:10
12 Gökhan HASTA +3:16
13 Serhat SERT +3:25
14 Adil KURKUT +3:27
15 Nazim BAKIRCI +3:29
16 Muhammet ATALAY +3:39
17 Murat CIFTCI +3:48
18 Abdülkadir KELLECI +4:18
19 Ahmet AKDYLEK +4:53
20 Top HASAN SERKAN +4:58
21 Bilal AKGUL +5:17
22 Mustafa SAYAR +5:49
23 Dazkirli SECAATTIN +5:53
24 Fatih HARMANCI +5:54
25 Hasan ASLAN +5:55
26 Ahmet Kürsat GÜVENÇ +6:57
27 Kemal KUSOGLU +9:02
28 Yenal ASLAN +9:06

26-06-2010 US VIRGIN ISLANDS – ITT – 38,6 KM
1. GARIO Juancito in 1h 51s
2. MASSIAH Glenn at 8s
3. LOCKE Morgan at 1m 27s
4. MODESTE Marius at 3m 12s
5. ACEVEDO Apoliner at 3m 22s
6. CRUZ Jonathan 4m 44s
7. DEFOUR Mark at 5m 21s
8. DIAZ Jose at 5m 32s
9. GREAUX Cumber at 5m 47s
10. HOLLOWAY Troy at 6m 47s
11. BETANCOURT Alex at 9m 15s
12. JEANPIERRE Richard at 9m 58s
13. THOMAS Joseph at 10m 56s
14. PARRIS David at 11m 56s
15. DEFOUR David at 13m 6s
16. FRANCIS Milton at 13m 17s
17. ABRAHAM Ferdi at 14m 19s

27-06-2010 US VIRGIN ISLANDS – RR – 96,6 KM
1. MASSIAH Glenn in 2h 46m 35s
2. ACEVEDO Apoliner at 3m 47s
3. GREAUX Cumber at 4m 20s
4. GARIO Juancito at 6m 54s
5. CRUZ Jonathan at 6m 54s
6. DEFOUR Mark at 6m 54s
7. DIAZ Jose at 11m 25s
8. SMITH Tim 11m 42s

27-06-2010 MAURITIUS (Ebene) – RR – 172 KM
1. CAETANE Hugo in 4h 31m 11s
2. MAYER Colin st
3. LINCOLN Yannick st
4. ACHILLE Frédéric at 6s
5. CALYPSO Yolain at 5m 38s
6. PHARMASSE Steward at 5m 38s
7. LADAUB Pascal at 5m 38s
8. LABONNE Jean-Hughes at 5m 38s
9. CHAROUX Robert at 10m 36s
10. DAVID Thierry at 15m 37s

27-06-2010 GUYANA (Mahaica) – RR
1. MCKAY Warren Christopher in 1h 47m 23s
2. BENTLEY Jude Nathaniel
3. MATTHEWS Enzo

27-06-2010 ZIMBABWE (Mazowe) – RR
1. MARTIN Dave in 2h 57m 58s
2. CONWAY Mohamed st
3. CHIPONGO Bright at 1s
4. MOORE Bryce at 3m 53s
5. MORGAN Glen at 3m 53s
6. DAVIDSON Wayne at 8m 58s
7. RUSHWAYA Jesmiel at 13m 55s

27-06-2010 HONG KONG (Tai Po) – RR – 75 KM
1. TANG Wang Yip in 2h 3m 45s
2. CHAU Dor Ming at 26s
3. YEUNG Ying Hon at 1m 18s
4. WU Kin San at 1m 18s
5. BENSON Darren (Australia) at 1m 18s
6. LUENG Man Hin at 1m 18s
7. CHAU Wai Man at 1m 35s
8. TONKS David John (Great Britain) at 2m 16s
9. CHUI Chi Sek at 6m 56s
10. HON Chun Ting at 7m 4s
11. VENEZIANI Roberto (Italy) at 8m 29s
12. MAIERS Michael (Hong Kong) at 9m 46s
13. LEUNG Tin Shing at 10m 1s
14. CLUER Edward (Great Britain) 10m 25s
15. CHEUNG Chun Who at 11m 2s
16. FELLAS Lewis (Great Britain) at 14m 38s
17. WONG Hon Sang at 16m 43s
18. TSANG Kwon Chiu at 19m 26s

27-06-2010 BERMUDA (Southside) – RR
1. MEWETT Geri Bryan
2. WILLIAMS Scott
3. LOMBARDI Mark
4. GLASFORD Darren
5. MOONEY Alan
6. FARIA Chris
7. WILLIAMS Dwyer
8. TALBOT Macio
9. LUPSIC Neil
10. ROBINSON Reid
11. HATHERLEY Mark
12. REID Greg
13. HERRING Jonathon
14. BROWNE Padraic
15. HARBUTT Adam
16. HERRING Matthew
17. BRUTON Richard
18. LAWRENCE Shannon
19. JOELL Dennis
20. DAVIES Rodney

27-06-2010 SINGAPORE (Sengkang) - RR - 102 KM
1. RODGERS Lee (Great Britain) in 2h 43m 47s
2. LOW Darren at 1s
3. HENSBY Robert (Australia) at 7s
4. CLARSEN Tim (Australia) at 16s
5. WILKINS Tim (Great Britain) at 16s
6. LEE Yun Jie Lemuel at 19s
7. LOW Ji Wen at 20s
8. HO Jun Rong at 1m 18s
9. TAN SUNG MOH Francis at 3m 31s
10. ANG Kee Meng at 3m 31s
11. MOHAMED Fadzil Bin Hayof at 3m 35s
12. SHEPPARD Craig (New Zealand) at 3m 53s
13. SVARC Greg (USA) at 3m 53s
14. TAN Swee Pin Dominic at 3m 54s
15. NEO Ting Yong at 3m 55s
16. GOWTY David (Australia) at 3m 55s
17. SAGARIO VELASCO Michel (Philippines) at 3m 56s
18. FENG Danny (USA) at 3m 56s
19. MORRISON Fraser Stuart (Great Britain) at 3m 56s
20. BARRET Damian Michael (Ireland) at 3m 57s
21. SWALLOW Nicholas Dale (Great Britain) at 3m 57s
22. SHOHEI Kamenosono (Japan) at 4m 0s
23. GOH Choon Huat at 5m 7s
24. BENNET Peter at 5m 8s

27-06-2010 TURKEY (Bolu) - RR
1 Usta BEHCET 3:18:00
2 Nevzat KIRAL +14
3 Gökhan HASTA +33
4 Ali Riza TANRIVERDI +33
5 Bilal AKGUL +33
6 Mutlu MERT +33
7 Adil KURKUT +33
8 Eyup KARAGOBEK +43
9 Nazim BAKIRCI +1:11
10 Dazkirli SECAATTIN +1:11
11 Ugur MARMARA +5:22
12 Serhat SERT +5:22
13 Mustafa SAYAR +5:22
14 Abdülkadir KELLECI +5:22
15 Selcuk TURKCETIN +10:32
16 Ali GULCAN +10:32
17 Mirac KAL +10:32
18 Bünyamin ÖZDEMIR +12:52
19 Kemal KUCUKBAY +12:53
20 Muhammet ATALAY +12:53
21 Murat CIFTCI +14:57
22 Hasan ASLAN +16:50
23 Ahmet AKDYLEK +20:50
24 Ahmet Kürsat GÜVENÇ +20:50
25 Fatih HARMANCI +20:50
Back to top Go down
LeonCQ



Number of posts : 547
Registration date : 2009-03-07

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jun 30, 2010 12:07 am

Rory wrote:
Here's some extra work Wink

affraid Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Wink
Back to top Go down
DaniCQ



Number of posts : 126
Age : 27
Woonplaats : Madrid (Spain)
Registration date : 2009-08-15

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jun 30, 2010 1:13 pm

The NCH's of HKG will need an internal correction: neither BENSON Darren nor TONKS David John are allowed to take points.

Also in NCH's BER: Matthew Talbot (GBr).

And in NCH's SIN: HENSBY Robert (AUS), CLARSEN Tim (AUS) and WILKINS Tim (GBR).

I have added almost everything posted by Rory (thx a million!), just remember to add the Race Comment on Seychelles.

LeonCQ wrote:
OK, I'll also add comments to the NCh's of Guadeloupe and Martinique: they are not separate countries, but provinces (?) of France, so they can't have a separate National Championship (that's why guys like Gene and Martias rdid ride the French champs)
Back to top Go down
http://www.bdssport.com
Nicocycling57*



Number of posts : 1
Registration date : 2010-06-30

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jun 30, 2010 6:33 pm

CHTIOUI Rafaâ win the National Championships Tunisia R.R. 2010

Source : http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=119420004768962&id=52057241091

MarkCQ wrote:
Added
Back to top Go down
Hans



Number of posts : 2876
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jun 30, 2010 8:37 pm

You probably discussed this subject before but I noticed that for the ITT and RR championships of the Czech Republic and Slovakia, each year held in a combined race, the treatment is different between the UCI and CQ.
For the Europe Tour Ranking the UCI only awards points for the combined result, whilst CQ gives points for the results per country.
In fact the Slovak ITT champion Martin VELITS finished only 4th and the RR champion Jakub NOVAK only 8th in the combined races, but CQ gives them the full score for a 1st place.
Back to top Go down
LeonCQ



Number of posts : 547
Registration date : 2009-03-07

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jun 30, 2010 11:39 pm

Hans wrote:
You probably discussed this subject before but I noticed that for the ITT and RR championships of the Czech Republic and Slovakia, each year held in a combined race, the treatment is different between the UCI and CQ.
For the Europe Tour Ranking the UCI only awards points for the combined result, whilst CQ gives points for the results per country.
In fact the Slovak ITT champion Martin VELITS finished only 4th and the RR champion Jakub NOVAK only 8th in the combined races, but CQ gives them the full score for a 1st place.
[We didn't notice that yet. But we regard a national championship as a classification with riders from 1 nation (Elite + u23). So in case of a combined NCh like in CZE-SVK or SLO-CRO, we split up the results and reward the riders of nation A with the points of nation A, and the riders of nation B with the points theire country deserves. Apparently the UCI has a different approach.
Back to top Go down
DaniCQ



Number of posts : 126
Age : 27
Woonplaats : Madrid (Spain)
Registration date : 2009-08-15

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jun 30, 2010 11:39 pm

DaniCQ wrote:
The NCH's of HKG will need an internal correction: neither BENSON Darren nor TONKS David John are allowed to take points.

Also in NCH's BER: Matthew Talbot (GBr).

And in NCH's SIN: HENSBY Robert (AUS), CLARSEN Tim (AUS) and WILKINS Tim (GBR).

I think I explained myself bad. Still 0's to set under those results.

LeonCQ wrote:
You explained yourself perfectly, but I didn't change those points before midnight
drunken

DaniCQ wrote:
silent Hehe, sorry, my fault, simply I saw those results were "closed", so I thought you had missed the change. Thx.
Back to top Go down
http://www.bdssport.com
Hans



Number of posts : 2876
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Sun Jul 04, 2010 10:48 am

Found on the UCI site:
The result of the ITT Championship of Zimbabwe (Harare 23/06)
1 Dave MARTIN 56:01
2 Mohamed CONWAY +3:06
3 Glen MORGAN +4:09
4 Bryce MOORE +7:23
5 Bright CHIPONGO +8:32
6 Jesmiel RUSHWAYA +10:37
7 Roland FOURIE +23:51

A more complete result of the RR Championship of Antigua (20/06)
1 Cosmos RICHARDSON 2:38:40
2 Robert MARSH +2
3 Ken JACKSON +3
4 Omari KING +4
5 Jyme BRIDGES +9
6 Dale RICHARDSON +1:41
7 Marvin SPENCER +2:07
8 Ira FABIAN +4:23
9 Brian LYN +5:07
10 Neal SIMON +8:17
11 Patrick PETERS +18:53

And a more complete result of the RR Championship of Greece (Kalamata 27/06)
1 Ioannis TAMOURIDIS
2 Polychronis TZORTZAKIS
3 Magkoyras Neofytos SAKELLARIDIS
4 Periklis ILIAS
5 Dimitrios POLYDOROPOULOS
6 Pavlos CHALKIOPOULOS
7 Georgios KARATZIOS
8 Vasileios SIMANTIRAKIS

leonCQ wrote:
done
Back to top Go down
Hans



Number of posts : 2876
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jul 07, 2010 11:22 am

The UCI site now gives the full results of the ITT and RR Championships of Uzbekistan (25/06 and 27/06) and the results of the RR Championship of Malaysia (Seri Menanti, 03/07) and Zambia (Lusaka, 20/06).

leonCQ wrote:
added (18/7)
Back to top Go down
Hans



Number of posts : 2876
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jul 07, 2010 5:55 pm

According to cyclingnews.com the winner of the open championships of Singapore, Lee RODGERS, is not Singaporean but British and the result is different from rank 5 onwards: http://www.cyclingnews.com/races/singapore-road-championships-cn/results
An article on Cyclorum confirms that Darren LOW, finishing second, is the Singapore champion: http://www.cyclorum.com/home/104-singapore-national-road-championships-2010
To complicate the matter, in the UCI results of the Tour de Kumano 2009 and the Tour of Thailand 2010 the nationality of Rodgers is Japanese Question (and his year of birth 1972).
Back to top Go down
Rory



Number of posts : 602
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Wed Jul 07, 2010 7:01 pm

Hans is right about the nationality of LEE Rodgers. According to the website of Rodgers' team (Team Fuji), he is born in Darwen, UK and he is born on the 16th of may 1972.

I've got my results from this website: http://results.dirtraction.com/static/20100627-RdNatlChamp-Results-MensOpen.pdf This result looks pretty official to me.
Back to top Go down
Rory



Number of posts : 602
Registration date : 2009-08-17

PostSubject: Re: National Championships 2010   Thu Jul 08, 2010 10:00 pm

There's probably more coming up :)

24-04-2010 EL SALVADOR (Olocuilta) – RR – 145 KM
1. CONTRERAS Mario in 4h 2m 55s
2. GUERVARA Geovany at 2m 55s
3. DUARTE Miguel A. at 2m 55s
4. DE LEON Francisco at 4m 15s
5. SORIANO William at 4m 31s
6. LOPEZ Jimmy at 4m 43s
7. GUERVARA Jose at 11m 31s
8. ESTRADA Julio at 11m 31s
9. ERAZO Juan at 11m 31s
10. CRUZ Jair at 17m 2s
11. FIGUEROA Andres at 27m 15s
12. MAGAÑA Rene at 27m 15s
13. LEON Elias at 27m 15s
14. CLARA Sergio at 27m 15s
15. AVELAR Eduardo at 27m 15s
One race for Elite and u23, so a combined result.

08-05-2010 BRUNEI (Bandar Seri Begawan) – ITT – 31,4 KM
1. ABD AZIZ Muhammad Raihaan in 42m 51s
2. MOHAMAD HALID Bin Sata at 20s
3. MLSWAN Sarham B. (Malaysia) at 1m 39s
4. HAMIDUN Hamdan (Malaysia) at 2m 10s
5. YUSOP Reduan Bin at 2m 23s

09-05-2010 BRUNEI (Bandar Seri Begawan) – RR – 145 KM
1. ABD AZIZ Muhd Raihan in 3h 39m 6s
2. MORSIDI Abdul Hadrie at 4m 13s
3. NURHAIMIN BIN AWANG Mohd at 4m 13s
4. MOHAMAD ARBE Shadatul Farrani Bin Zainul at 4m 13s
5. RAFIUDDIN Zakaria Mohammad at 4m 51s

23-05-2010 CONGO (Kinshasa) – RR - 130 KM
1. BUMBA Dukua
2. YANDA MULILA Alain
3. MALEZA Mayale

20-06-2010 ZAMBIA (Lusaka) – RR – 120 KM
Rank Name Nat. Age* Result
1 Isaac BANDA ZAM 23 3:25:04
2 Trust MUNANGANDU ZAM 27 +1
3 Efford CUIYAMBELE ZAM 30 +2
4 Justin BANDA ZAM 32 +3
5 Jupiter NAMEEMBO ZAM 27 +4
6 James MALAKO ZAM 34 +5
7 Idris BHAO ZAM 22 +6
8 Yanjanani SAKALA ZAM 22 +7
9 Oscar FERRERO ITA +8
10 Bright CHINTU ZAM 20 +56
11 Andrew SIMUNGA ZAM +57
12 Henry MPULUMBA ZAM 20 +58
13 Vicent MVULA ZAM +59
14 Shaun EAGLESTONE ZAM +1:00

27-06-2010 MACEDONIA – RR
1. STEFANOV Gorgy Pop in 3h 5m 28s
2. KUZMANOVSKI Goran st
3. JOVANOV Joze at 27s
4. ANDEVSKI Boban at 27s
5. CVETANOVSKI Stefan at 27s
6. PETROVSKI Stefan at 27s
7. SARAFINOVSKI Stefan at 33s
8. SOLARSKI Borislav at 2m 13s
9. MILEVSKI Miki at 2m 19s
10. KOSTADINOVSKI Vlatko at 6m 52s

26-06-2010 MONGOLIA (Ulaanbaatar) – ITT – 40 KM
1. TUULKHANGAI Tuguldur in 59m 25s
2. PUREVSUREN Khuyagt at 1m 50s
3. UUGANBAYAR Khayankhyarvaa at 2m 23s
4. MYAGMARSUREN Baasankhuu at 2m 36s
5. ULZIIBAATAR Jamsran at 2m 44s
6. DELGERBAYAR Sonomtseren at 2m 53s

27-06-2010 MONGOLIA (Ulaanbaatar) – RR – 180 KM
1. TUULKHANGAI Tuguldur in 4h 40m 15s
2. DELGERBAYAR Sonomtseren at 1s
3. ULZIIBAATAR Jamsran at 1s
4. UUGANBAYAR Khayankhyarvaa at 2s
5. OCHIRBAATAR Tumutbaatar at 3s
6. ALTANSUKH Altanzul at 10m 32s

26-06-2010 SAINT LUCIA – ITT – 42 KM
1. MARAJ Kurt in 1h 1m 3s
2. WILLIAMS Winston at 2m 11s
3. JOSEPH Sammy at 5m 2s
4. MARAJ Kirk at 5m 8s
5. DOOKIE Eustace at 5m 28s

27-06-2010 SAINT LUCIA – RR – 123 KM
1. JOSEPH Sammy in 3h 49m 3s
2. MARAJ Kirk at 5m 27s
3. MARAJ Kurt at 6m 15s
4. WILLIAMS Winston at 6m 16s
5. DOOKIE Eustace at 11m 6s

03-07-2010 BELIZE – ITT
Rank Name Nat. Age* Result
1 Byron POPE BIZ 21 24:44
2 Brandon CATTOUSE BIZ 26 +1:03
3 Shane VÁSQUEZ BIZ 32 +1:21
4 Arnidez RIVAS BIZ 25 +1:47
5 Jairo CAMPOS BIZ 20 +1:58
6 Geovanni CHOTO BIZ 22 +2:10
7 Peter CHOTO BIZ 21 +2:25
8 Leroy CASASOLA BIZ 31 +2:34
9 Ruben CANO BIZ 23 +2:46
10 George ABRAHAM JR. BIZ 20 +2:53
11 Robert Liam STEWART BIZ 41 +2:53
12 Geon HANSON BIZ 19 +3:00
13 Kyne GENTLE BIZ 21 +3:01
14 Kelvin TILLETT BIZ 19 +3:01
15 Fitzgerald JOSEPH BIZ 45 +3:23
16 Angel TZIB BIZ 22 +3:28
17 Larry VASQUEZ BIZ 29 +3:41
18 George ABRAHAM SR. BIZ 42 +3:44
19 Hernan OCHAETA BIZ 20 +3:44
20 Omar CRUZ BIZ 32 +4:13
21 John NEWPORT GBR 44 +4:14
22 Roger TROYER BIZ 29 +4:15
23 José CHOTO BIZ 25 +4:29
24 Jose CHOTO BIZ 32 +4:32
25 Orson BUTLER BIZ 33 +5:16

11-07-2010 BAHAMAS – RR – 120,7 KM
1. FARMER Lee in 3h 0m 11s
2. THOMSON Kim at 3m 1s
3. SWEETING Tracey at 3m 1s
4. NOTTAGE Jamie at 3m 1s
5. JONES Rowshan at 4m 16s
6. HIRSHORN Scott at 4m 16s
7. FARNUM Chris at 4m 16s

DaniCQ wrote:
(finally) added, thanks a lot Rory (7/8)


Last edited by Rory on Wed Jul 14, 2010 5:55 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Sponsored content




PostSubject: Re: National Championships 2010   

Back to top Go down
 
National Championships 2010
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 5Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Japan National Championships 2010
» 2013 USA Judo National Championships - Sr Black Belt Results w/completed brackets
» Canadian National Championships from Richmond BC, Canada
» World Junior Figure Skating Championships 2010,The Hague, NL
» World Figure Skating Championships 2010 Turin, Italy

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
CQranking Info Center :: CQ Men :: Results-
Jump to: